BARABAN

RESTAURACJA BAŁKAŃSKA


adres: Franciszka Klimczaka 1, 02-797 Warszawa

data powstania: 2022

powierzchnia: 240m2

zakres opracowania:
- projekt wnętrz
-koordynacja branżowa
-projekt mebli na wymiar:
zabudowa barów, loże, stoliki,
regały, ażurowe ścianki

Zdjęcia: Aleksandra Miszkurka


Baraban znajduje się w centralnym punkcie miasteczka Wilanów, na parterze charakterystycznego budynku otwierającego się na jeden z placów i park. Poprzednio w tym samym miejscu znajdowała się restauracja, która nie przetrwała okresu covidu i pandemii. Naszym zadaniem było bardzo sprawne stworzenie konceptu, który wpisałby się w zastaną przestrzeń ale do niej nie nawiązywał.
Projektowana restauracja miała nieść ze sobą nową jakość i formę tak aby nie kojarzono jej z poprzednim konceptem.

Lokal miał mocno podłużny kształt, w który wpisany był bar, kuchnia otwarta oraz zaplecze poprzedniej restauracji. Ze względu na koszty ewentualnych zmian układu funkcjonalnego, zapadła decyzja aby maksymalnie wykorzystać istniejący układ i w relacji do niego zaproponować nową aranżację. Istniejąca podłoga oraz cześć okładzin ściennych również nadawała się do ponownego wykorzystania. Natomiast należało robić to ostrożnie tak aby lokal nie był postrzegany jako kontynuacja poprzedniego konceptu. Ponadto Inwestorom bardzo zależało aby całość prac projektowych zamknąć, w krótkim czasie co narzuciło bardzo dynamiczne tempo prac.
Baraban powstał z pasji i miłości do kuchni, smaków i zapachów Bałkanów. W jednym z tamtejszych języków, nazwa restauracji oznacza bębenek. W całym wnętrzu, nawiązań do kultury tego regionu jest więcej. Jest to przede wszystkim czerwono, pomarańczowo brązowa kolorystyka. Nieregularne jakby ręcznie robione płytki, drewniane przegrody, wszystkie te elementy nawiązują do lokalnych lokali z bezpretensjonalną atmosferą tworzonych z myślą o lokalnych mieszkańcach.
Nieustawny z pozoru układ wnętrza, udało przekuć się w atut. W jego przestrzeni wyraźnie widać podział na kilka mniejszych stref, które tworzą intymne zaułki sprzyjające spotkaniom
i dłuższej obecności. Większość krzeseł i lóż ma miękkie obicia. Jedynie żółte krzesła, dobrane by ożywić stonowaną ugrową kolorystykę ma twardsze siedzisko.
Opisywany powyżej podłużny kształt wymusił również indywidualne opracowanie szeregu detali.
Jednym z nich jest charakterystyczny wysoki stół stojący visa vis kuchni otwartej. Obłożony mosiężną blachą zwęża się w jedną stronę by umożliwić swobodne przejście. Siedząc przy nim ma się najlepszy widok na czary, które dzieją się w kuchni.

Należę do: