VILLATORO ZGORZELEC

BUTIKOWY HOTEL W STAREJ WILLI


adres: ul. Wolności 9, Zgorzelec

data powstania: 2021

powierzchnia: 400m2

zakres opracowania:
- projekt wnętrz restauracji
- projekt wnętrz apartamentów
- projekt mebli na wymiar,
dobór elementów wyposażenia

Architektura: Archwig sp. z o.o. Janusz Grochowski

Zdjęcia: Dzięki uprzejmości Inwestora


Ekskluzywne wille, hotele, projekty hospitality design. Luxury design

Villatoro to butikowy hotel zlokalizowany w zabytkowej, secesyjnej willi w Zgorzelcu, tuż przy moście granicznym. Inwestorzy zaprosili nas do współpracy w momencie, w którym po wstrzymaniu prac adaptacyjnych i rewitalizacyjnych, chcieli powrócić do remontu i tchnąć w obiekt nowe życie.
Naszym zadaniem było stworzenie projektu dla części restauracyjnej, recepcyjnej oraz hotelowej, który wpisałby się w zastany układ funkcjonalny oraz już wykonane prace budowlane.

Willa została zbudowana przez miejscowego przedsiębiorcę z Görlitz Heinricha Karla Ottona Straßburga w latach 1890 -1900. Zyskała historyzujący wystrój z elementami secesyjnych dekoracji
i detali. Szereg z nich jak np. stolarka okienna, witraże czy gipsowe sztukaterie, zachowało się do dzisiaj. W związku z tym głównym zadaniem projektowym było z jednej strony stworzenie nowej jakości a z drugiej zaprojektowanie nowych elementów, tak by nie przytłaczały i stworzyły z zabytkowanymi elementami spójną całość.
Dzięki naszej pracy, udało się zaprojektować eleganckie, i kameralne wnętrza, w których nowe elementy dopełniają te zastane, historyczne. Na parterze, białe boazerie oraz stolarka skontrastowane zostały z wykonanymi na zamówienie lożami oraz krzesłami o intensywnym kolorze obić. Nawiązaniem do czasów, z których pochodzi obiekt jest między innymi historyzująca tapeta w jednej z sal oraz płycinowe wykończenie lady recepcyjnej.

Osobną historię stanowią znajdujące się na piętrach pokoje, które uzyskały bardziej współczesny ale nie wolny od historycznych nawiązań charakter. Poprzez boazerie, lampy oraz detale mebli można tu szukać odniesień do stylistyki okresu przedwojennego, modernizmu i art. Deco.

Należę do: