PROJEKTOWANIE OGRÓDKÓW GASTRONOMICZNYCH

zakres opracowania:
Zwiększona widoczność lokalu
Ogródek rozstawiony przed lokalem poprawia jego widoczność dla przechodniów i już z daleka przyciąga uwagę. W gąszczu szyldów i reklam na budynkach czasem trudno wychwycić, że w danym miejscu znajduje się kawiarnia lub lodziarnia. Kilka stolików, krzeseł i parasoli wysyła natomiast szybki i jednoznaczny komunikat nawet na dużą odległość.
By ogródek był nie tylko zauważalny, ale przede wszystkim przyciągał gości i utrwalał w pamięci markę, należy zadbać o to, by miał wyjątkowy charakter. Warto zatroszczyć się o oryginalność i wizualną spójność z wystrojem lokalu, tak by poprzez nawiązania np. do kolorystyki logo czy detali wnętrza z daleka było widać z jakim miejscem, ofertą i atmosferą ma się do czynienia. Taki ogródek to wizytówka lokalu i niejednokrotnie moment pierwszej styczności klienta z marką. Zadbajmy więc o to, by na każdym poziomie elementy wizerunkowe były ze sobą spójne.
Logo lub wnętrze utrzymane jest w stylu marynistycznym? Śmiało pokażmy to w ogródku chociażby w drobnych akcentach takich jak biało-niebieskie poduszki czy donice, lub większych – podestach, parasolach czy płotkach.
Wyposażenie ogródkaMeble przeznaczone do ogródków muszą sprostać większym wymaganiom niż te znajdujące się wewnątrz lokalu, powinny być odporne na zmiany temperatur, wilgoć oraz promieniowanie słoneczne. Jeżeli mają nam służyć przez lata, warto zainwestować w solidne rozwiązania z materiałów dobrej jakości. Trzeba również pamiętać, że po zamknięciu lokalu meble muszą być gdzieś składowane. Dobrze sprawdzają się krzesła sztaplowane lub składane, ze względu na stosunkowo niedużą przestrzeń jaką zajmują. Pamiętajmy, że zamknięty lokal również oglądają przechodnie a więc potencjalni klienci! Ogródek zadbany i uprzątnięty to odbierany podświadomie znak, że lokal dba o swój wizerunek i klienta, a więc, że warto do takiego miejsca wrócić kiedy będzie otwarte.

Aby ogródek mógł funkcjonować również jesienią (lub w chłodniejsze letnie dni czy wieczory) wystarczy zadbać o kilka aspektów poprawiających komfort gości. Parasole grzewcze tzw. "grzybki" lub "promienniki" to podstawa. Są to przenośne urządzenia z butlą gazową, które gwarantują w swoim bezpośrednim otoczeniu temperaturę 18-20 stopni. Jedna butla gazu starcza na 12-24h a cala konstrukcja jest odpowiednio zabezpieczona. Ogródki należy także wyposażyć w kocyki oraz poduszki jeżeli krzesła są metalowe (nie ma nic gorszego niż w zimny dzień siadać na zimnym metalowym siedzisku).

Zieleń mile widziana
Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie zieleni – jej nigdy za wiele w przestrzeni miejskiej. Podłużne donice z roślinami to doskonała alternatywa dla tradycyjnego płotka. Przy ich projektowaniu należy pamiętać, by były dostatecznie masywne. W przeciwnym razie będą się przewracać przy większym wietrze lub mniej kulturalnym kliencie. Wysoka roślinność z jednej strony sprawia że klient milej spędza czas (czuje się jak w ogrodzie po środku miasta), a z drugiej zapewnia intymność (odgradza jedzącego klienta od przechodniów).

W zależności od wielkości ogródka oraz zakładanego budżetu można pokusić się również o odważniejsze rozwiązania, jak np. donica ze zintegrowanym siedziskiem. Mebel taki z reguły musi być wykonywany na zamówienie, co wiąże się z nieco większym kosztem niż dostępne gotowe alternatywy, natomiast zawsze robi wrażenie. Dwa sezony temu nasza pracownia miała okazję zaprojektować w Warszawie restaurację Zachodni Brzeg, którego nierozerwalną część stanowi pokaźnych rozmiarów ogródek. Nadwiślańska lokalizacja to jeden z licznych powodów, dla których istotne jest, by poświęcić szczególną uwagę przestrzeni zewnętrznej. Jako serce ogródka zaprojektowaliśmy trzy potężne siedziska pośrodku których zasadzone są palmy. Sądząc po tym, jak często i chętnie goście robią sobie przy nich zdjęcia możemy stwierdzić, że był to strzał w dziesiątkę, który dodatkowo buduje wizerunek miejsca – zarówno na żywo jak i w mediach społecznościowych.

Dodatkowy zysk...
Kawiarnie, cukiernie i lodziarnie to bardzo często miejsca o niewielkim metrażu. Rozstawienie ogródka letniego zwiększa powierzchnię lokalu (czasem nawet kilkakrotnie) dzięki czemu rosną również zyski. Dobrą ofertą, marketingiem i ogródkiem można zarobić na trudniejsze zimowe miesiące.
...niewielkim kosztem
Aranżacja ogródka nie musi się wcale wiązać z wielkimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy po prostu kreatywne podejście do tematu. Niedrogie krzesło ogrodowe można wzbogacić poduszką pasującą kolorystyką do wnętrza lokalu. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie w nietypowy sposób zwykłych materiałów budowlanych dostępnych w marketach – w zależności od charakteru miejsca, pospolita lecz sprytnie użyta blacha, płyta osb czy kantówka mogą stać się świetnym detalem. Niekiedy dysponujemy takimi materiałami po zakończonym remoncie wnętrza. Jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia projektanta oraz otwartość właściciela na niekonwencjonalne rozwiązania.
W ogródkach kawiarni od lat sprawdzają się również leżaki – niedrogi acz efektowny zabieg, który przyciąga podświadomie pozytywnym skojarzeniem z wakacjami.

Przygotuj się na każde warunki
Kolejnym kluczowym aspektem przy organizacji dobrego ogródka jest możliwość jego zadaszenia. Pogoda w naszym kraju nie jest łaskawa i trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju systemy tymczasowych zadaszeń w postaci łatwo zestawialnych ze sobą modułowych parasoli (dostępne w różnych wymiarach, najpopularniejsze to 350x350cm); rozwijanych markiz (jeżeli mamy możliwość mocowania się do elewacji budynku) lub naciąganych żagli. Zapewnienie ochrony przed słońcem i deszczem gwarantuje możliwość zdobycia klienta nawet podczas niepogody.


O czym jeszcze warto pamiętać przy projektowaniu ogródka letniego?
Jeżeli lokal znajduje się w budynku zabytkowym, wpisanym do rejestru zabytków, konieczna jest jego uprzednia konsultacja z konserwatorem, który wyda wytyczne estetyczne dla projektu przyszłego ogródka (jego rozmiar, możliwości gabarytowe i kolorystyczne szyldu lokalu itp).
W takim przypadku trzeba pamiętać, że same procedury formalne związane z dopuszczeniem projektu do realizacji trwają min.30 dni, warto więc nie zostawiać ich na ostatnią chwilę. Wykonanie ogródka bez odpowiednich zgód może wiązać się w przyszłości z otrzymaniem grzywny i nakazem zmiany ogródka.


Podsumowując, jeśli tylko mamy taką możliwość zdecydowanie warto urządzić ogródek przy lokalu. Jest to niewątpliwa atrakcja dla gościa, który latem woli przebywać na powietrzu, a dla właściciela lokalu to znaczne powiększenie powierzchni użytkowej. Przy odrobinie kreatywności, z pomocą architekta i wykorzystaniu dostępnej szerokiej gamy materiałów nie musi wiązać się to z wysokim kosztem. Ogródek w połączeniu z dobrym menu i uprzejmą obsługą gwarantują zadowolenie gościa oraz większy zysk lokalu.


Zagospodarowanie ogródka kawiarnianego w sezonie letnim
Z nadejściem pierwszych słonecznych dni w roku, wszyscy mamy ochotę spędzać czas na zewnątrz. To doskonała okazja dla każdego właściciela lokalu gastronomicznego na przygotowanie odpowiedniej przestrzeni, która zwróci uwagę i przyciągnie klientów.
Katarzyna Westrych-Pavy, współwłaścicielka 370Studio

Przy projektowaniu ogródków gastronomicznych należy pamiętać o kilku aspektach – zarówno tych formalnych, jak i funkcjonalnych. Ich uwzględnienie gwarantuje nie tylko ciekawy efekt wizualny ale również ekonomiczny. Co roku ma miejsce ten sam scenariusz – w marcu, wraz z początkiem wiosny (a jeśli aura na to pozwala to niekiedy nawet wcześniej), powoli zaczynają się pojawiać pierwsze letnie ogródki gastronomiczne. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Należę do: