Jaka ma panować atmosfera, jak ma funkcjonować lokal o różnych porach dnia i tygodnia, jakie doświadczenie chcemy zaoferować odwiedzającym to miejsce osobom – to zaledwie kilka z ważnych pytań, które należy sobie zadać przy rozpoczynaniu projektowania aranżacji lokalu gastronomicznego. Gdy już znamy na nie odpowiedzi, rozwiązania niekiedy nasuwają się same.
WYPOSAŻENIE LOKALU GASTRONOMICZNEGO
zakres opracowania:
Prawidłowe ustawienie
Aranżację przestrzeni każdego lokalu rozpoczynamy w naszej pracowni od analizy konceptu gastronomicznego oraz określenia typu klienta, do którego skierowana jest oferta.
Każdy jest inny, ma swoje preferencje i przychodzi do restauracji w określonym nastroju. Jedni lubią siedzieć przy oknie, inni wolą się zaszyć na uboczu; jedni lubią gdy jest gwarno i ciasno, drudzy cenią sobie możliwość rozmowy z dala od uszu innych, jeszcze inni chętnie patrzą jak powstaje ich jedzenie lub koktajl i lubią nawiązać pogawędkę z barmanem. Zaoferujmy zatem gościom zróżnicowane miejsca. Zabieg taki nie tylko odpowie na różne upodobania gości ale również przełamie nudę we wnętrzu. Tworzenie zróżnicowanych stref podnosi atrakcyjność przestrzeni i wprowadza wizualne urozmaicenie.
Pamiętajmy przy tym, by przestrzeń była elastyczna. Tyczy się to zarówno możliwości dostosowywania aranżacji do wielkości grupy robiącej rezerwację (sprawdzają się stoliki modułowe) jak również oferty, która zmienia się w zależności od pory dnia czy tygodnia. Rano śniadania, w południe lunche, po pracy aperitif, wieczorem kolacja, w weekend brunch, rodzinne spotkanie a niejednokrotnie również kameralny koncert, stand-up czy, jak np. w Bocca Barze – teatrzyk dla dzieci. Restauracja to dziś nie tylko miejsce, gdzie wpadamy coś zjeść ale coraz częściej to miejsce oddziałujące na wszystkie zmysły, gdzie spędzamy wyjątkowy czas w towarzystwie a jedzenie jest przyjemnym dopełnieniem.
Wyeksponuj to, czym warto się pochwalić!
Twoja restauracja szczyci się autorską kuchnią i pragnie komunikować wysoką jakość serwowanych dań? Pokaż, że nie masz nic do ukrycia i skorzystaj z kuchni otwartej lub widocznej za szybą. Rozwiązanie takie wysyła komunikat o transparentności ale również optycznie powiększa lokal i gwarantuje coś ciekawego do obserwowania podczas oczekiwania na serwis. Można pójść o krok dalej i pokusić się o jeszcze większe przybliżenie sztuki kulinarnej pasjonatom dobrego jedzenia poprzez zaoferowanie miejsc siedzących bezpośrednio przy kuchni (wydawce). Zabieg ten zastosowaliśmy w Bocca Barze przy ul. Postępu w Warszawie. Odwiedzający to miejsce mają możliwość usiąść przy ladzie za którą szef kuchni dodaje ostatnie wykończenie i dekorację serwowanych dań. Jest to również świetna okazja, by nawiązać rozmowę, dowiedzieć się czegoś więcej o sztuce kulinarnej oraz zastosowanych połączeniach smakowych.
Eksponować można nie tylko kuchnię. Znasz się jak nikt na produkcji piwa a sercem Twojej restauracji jest własny browar? Pochwal się tym tak jak np. Bierhalle. Miedziane kadzie widoczne od samego wejścia oraz nawiązująca do nich miedź wykorzystana w elementach wyposażenia wnętrza to spójność wizerunku oraz podkreślenie tego, co w lokalu najlepsze.
Różnice w projektach kiedyś i dziś
W ciągu ostatniej dekady na polskim rynku można zaobserwować wielki rozwój branży gastronomicznej. Nie chodzi tu tylko o zwiększenie liczby nowootwieranych miejsc ale również o podwyższenie standardów oraz zmianę przyzwyczajeń konsumentów. Coraz częściej podróżujemy i przywozimy z zagranicznych wyjazdów obserwacje oraz wyższe wymagania. Kiedyś wystarczyło po prostu otworzyć restaurację, teraz musi ona być „jakaś”. Powinna mieć przemyślaną ofertę, spójny wizerunek oraz adekwatne wyposażenie. Konkurencja na rynku jest coraz większa, zwiększają się również oczekiwania gości, którzy coraz częściej cenią sobie jakość, oryginalność i przede wszystkim szeroko rozumianą autentyczność. Począwszy od pasji i zaangażowania osób tworzących miejsce (właścicieli i obsługi) poprzez starannie skomponowaną kartę i skończywszy na autentyczności materiałowej wnętrza. Wszechobecne kiedyś laminaty odchodzą do lamusa. Dziś prym wiodą materiały naturalne, które co prawda wiążą się z większym kosztem natomiast są świetną inwestycją, ponieważ dobrze się starzeją i godnie znoszą próbę czasu. Coraz częściej korzystamy z usług rzemieślników, dzięki którym elementy wyposażenia wnętrza zyskują unikalny charakter. Różnica między masową produkcją a rękodziełem jest wyczuwalna. Wykonywanie mebli czy dekoracji na zamówienie daje też możliwość zadbania o detale, które decydują o ich unikalnym charakterze i, co za tym idzie, również o unikalności całego wnętrza. Elementy takie wypływają podświadomie na pozytywny odbiór miejsca budując jego ciepłą i przytulną atmosferę.
Rękodzieło nie musi wcale wiązać się z ogromnym kosztem. Czasem można znaleźć przedmioty z duszą na targach ze starociami, aukcjach internetowych czy podczas podróży po wsiach i miasteczkach.
Znakiem naszych czasów jest również coraz częstsza dostępność lokali dla rodzin z dziećmi. Przy projektowaniu restauracji warto rozważyć umieszczenie przewijaka w toalecie lub uwzględnienie kącika dla dzieci. Obecni 30-latkowie to silna grupa odwiedzająca restauracje. Są to często ludzie, którzy cenią sobie życie towarzyskie i nie chcą z niego rezygnować w momencie, kiedy pojawiają się dzieci. Jeżeli obecność najmłodszych nie pasuje do charakteru miejsca, warto umieścić stosowną informację, np. na stronie internetowej. Niektóre restauracje fine dining zapraszają dzieci od wieku szkolnego.
Najczęściej popełniane błędy
Przede wszystkim trzeba pamiętać o autentyczności. Ślepe podążanie za trendami powoduje, że stajemy się nijacy i giniemy w morzu podobnych do siebie miejsc. Trzeba oczywiście obserwować rynek i odpowiadać na jego potrzeby, natomiast warto robić to w sposób przemyślany oraz z osobistą nutką, tak by miejsce, mimo oferty zbliżonej do stu innych, zapadało w pamięć i budziło dobre skojarzenia. Zamiast kopiować innych, skupiajmy się na tym, żeby samemu wyznaczać nowe ścieżki i pamiętajmy, że to co jest modne dziś, będzie prawdopodobnie przestarzałe już za kilka lat.